flat plate

Comparative Analysis of flat Slab between MCM and EFM – Worked Example

Share this post on:

This article presents a comparative analysis between analysis of flat slab using moment coefficients method (MCM) in table 3.12 of BS 8110 and equivalent frame method (EFM).

Moment coefficient method is a simplified method in which with aid of some certain coefficients, a slab can be easily analyzed. Table 3.12 of BS 8110 provides some of these coefficients that can be used to analyze a one-way slab or a flat slab in each orthogonal direction under certain conditions. You can refer to this article here on flat slab and read these conditions under the “simplified method of moment and shear coefficients”.

The equivalent frame analysis on the other hand is a method that divides flat slab into equivalent frames of columns and slabs.  The moment is these constituents’ elements is then determined from elastic analysis using the stiffness of each member.

The plan of the flat slab to be analyzed is shown below. It shows a 250mm thick office slab of 18 x 18m, which is meant to bear an impose load of 4.0KN/m2 and finishes of 1.0KN/m2. The slab is supported on 300 x 300mm columns, and the concrete strength for both slabs and columns is C25/30.

Plan view of flat slab
Plan view of flat slab

 

Analysis using Moment Coefficients

Permanent action

Characteristic Self-weight of slab = 0.25 x 25 = 6.25KN/m²

Partition Load on Slab = 1.0KN/m²

Characteristic Permanent Load on Slab = 6.25 + 1.0 = 7.25KN/m²

Variable action 

Variable load on slab = 4.0KN/m²

Width of Slab

The width of slab is 6m

Total Design Load

Ultimate Load acting on Slab = (1.35(7.25) + 1.5(4))6 = 94.74KN/m²

Applicability of table 3.12 of BS 8110

Before table 3.12 of BS 8110 can be used for evaluating the effects of loading, three conditions must be met:

  • Condition 1: Bay area > 30m2

Check: Bay area = (6+6+6) x 6 = 108m2

108m2 > 30m2.

Result: Condition met

  • Condition 2: qk/gk ≤ 1.25

Check: = 4.0/7.25 = 0.55

0.55 < 1.25.

Result: Condition met

  • Condition 3: qk ≤ 5KN/m2

Check: qk = 4KN/m²

Result: Condition met

Since the three conditions are satisfied, table 3.12 can be used.

Loading Arrangement

A load arrangement of maximum ultimate load (of 1.35gk + 1.5qk) on all spans shall be used. 20% redistribution of support moment from linear elastic analysis to the span shall be performed while using the equivalent frame analysis in accordance with UK national annex to BS EN 1992-1-1-2004. No redistribution shall be performed when using table 3.12 as allowance for this has already made in the coefficients.

 

Computation of shear forces and bending moments using moments coefficients

The beam is taken to be continuous rather than simple at the end span to account its monolithic connection with the end beams

F = n x l = 94.74 x 6 = 568.44KN

At Outer Support

Moment = 0.04FL = 0.04 x 568.44 x 6 = 136.43KNm

Shear force = 0.46 x F = 0.46 x 568.44 = 261.48KN

At First Interior Support

Moment = 0.086FL = 0.086 x 568.44 x 6 = 293.31KN

Shear force = 0.6 x F = 0.6 x 568.44 = 341.06KN

Near Middle of end Span

Moment = 0.075FL = 0.075 x 568.44 x 6 = 255.80KNm

Middle interior span

Moment = 0.063FL = 0.063 x 568.44 x 6 = 214.87KNm

 

Analysis using Equivalent Frame Method

The analysis of this flat slab using equivalent frame has already been performed in a separate article published here. However, since ultimate load is applied on all spans, the elastic analysis results using equivalent frame cannot be used directly for design nor comparable with analysis results from moments coefficients prior to 20% redistribution of span moment.

The bending moment diagram from the equivalent frame analysis without redistribution is presented below for easy reference:

Bending Moment Diagram for the Flat Slab
Bending Moment Diagram for the Flat Slab

Moment Redistribution

Redistribution of support moment of span BE

Support moment = 336.66

Reduce support moment by 20% = 0.8 x 336.66 = 269.328

Calculate the shear force at B using the formular below

VBE = wl/2 + (MBE – MEB)/L

VBE= 94.74 x 6/2 + (79.506 – 269.328)/6

VBE= 252.583KN

Considering that summation of upward forces equals zero

VBE + VEB  = 94.74 x 6

VEB = 568.44 – 252.583

VEB = 315.857KN

Calculate the Span moment after redistribution

Position of maximum moment (x) = 252.583/94.74 = 2.67m

Span moment = 0.5 x 252.583 x 2.67 = 257.195KNm

 

Redistribution of support moment of span EH

Support moment 1= 315.92KNm

Support moment 2= 315.06KNm

Reduce support moment 1 by 20% = 0.8 x 315.92 = 252.736

Reduce support moment 2 by 20% = 0.8 x 315.06 = 252.048

Calculate the shear force at E using the formular below

VEH = wl/2 + (MEH – MEB)/L

VEH = 94.74 x 6/2 + (252.048 – 252.736)/6

VEH = 284.1KN

Considering that summation of upward forces equals zero

VEH + VHE= 94.74 x 6

VHE = 568.44 – 284.1

VHE = 284.33KN

Calculate the Span moment after redistribution

Position of maximum moment (x) = 284.1/94.74 = 3m

Span moment = 0.5 x 284.1 x 3 = 173.93KNm

Redistribution of support moment of span HK

Support moment = 336.04KNm

Reduce support moment by 20% = 0.8 x 336.66 = 270.43

Calculate Shear force at H using the formular below

VHK = wl/2 + (MHK – MKH)/L

VHK = 94.74 x 6/2 + (270.43 – 81.061)/6 = 252.658KN

Considering that summation of upward forces equals zero

VHK + VKH = 94.74 x 6

VKH = 568.44 – 252.658

VKH = 315.782KN

Calculate the Span moment after redistribution

Position of maximum moment (x) = 252.658/94.74 = 2.67m

Span moment = 0.5 x 252.658 x 2.67 = 255.8KNm

 

The combine elastic and redistributed bending moment diagram is given below:

Combine elastic Moment and redistributed Moment diagram
Combine elastic Moment and redistributed Moment diagram

Click here to study a worked example where analysis results using EFM is applied in designing the flat slab

Tabular Comparison

For the sake of easy comparison, we shall tabulate the moment from coefficients method and moment from equivalent frame analysis after redistribution

Tabular comparison between EFM and MCM
Tabular comparison between EFM and MCM

 

Conclusion

It can be observed that the end moment due to coefficient method is highly conservative than the equivalent frame analysis method. This is due to a conservative assumption due to lack of information about the boundary condition and properties of the supporting member. On the other hand, the equivalent frame analysis is able to estimate the stiffness of the supporting column thereby having much more economical values due to availability of information. The same thing as aforementioned can also be said for the moment over internal supports

The span moments from the moment coefficient method and equivalent frame method are very close. This can be attributed to the lack of the need to determine the properties of supporting members hence almost the same information is available to both methods such that a moment coefficient for span moment results in realistic and also economical moments.

 

 

Author: Amuletola Rasheed

You can reach Amuletola Rasheed via amuletola@fppengineering.com

View all posts by Amuletola Rasheed >