column with enlarge head with lh > 2hH

Design for punching Shear – Worked Example

Share this post on:

This article presents a worked example on the design of punching shear for flat slabs to BS EN 1992-1-1-2004 (Eurocode 2).

The flat slab to be designed for punching has already been analyzed using equivalent frame method here, and then designed for flexural strength here. In this article we shall design the same slab for punching shear.

The shear force diagram of the flat slab from the analyses is reproduced below. The maximum shear force 326.93KN is the most critical of the shear forces. A punching shear check shall be performed on this and the result will be generalized on all other points for practicality.

Shear Force Diagram for Flat Slab
Shear Force Diagram for Flat Slab

Some of the parameters necessary for the design of punching shear are listed as follows:

 

Maximum axial force on column VEd = 326.93kN
Slab thickness = 250 mm
Dimension of column = 300 x 300 mm
Reinforcement of slab in the longer direction = T16@250mm (As,prov = 718.18 mm2)
Reinforcement of slab in the shorter direction = T16@250mm (As,prov = 718.18mm2)
Grade of concrete = C25/20
Yield strength of reinforcement = 500 Mpa
Concrete cover to slab = 25mm

 

Check Punching Shear at column Perimeter

Calculate the punching shear stress at column perimeter

(vEd) = 𝛽 VEd/u0x d

𝛽 = 1.15 (internal columns)

Column perimeter (u0) = 4 x 300 = 12000

Effective depth of slab in y-direction dy = 250 – 25 – (16/2) = 217 mm

Effective depth of slab in x-direction dx = 250 – 25 – 16 = 209 mm

d = (217 + 209)/2 = 213mm

(vEd) = (1.15 x 326.93 x / (12000 x 213) = 1.47N/mm2

 

Calculate the punching shear capacity of concrete

vRDmax = 0.3 (1 -fck/250)fcd

fcd = fck/1.5 = 25/1.5 = 16.67 N/mm2

vRDmax = 0.3 (1 -25/250)16.67

=4.5 N/mm²

vRDmax > vEd, the depth of slab is sufficient.

 

Check Punching Shear at Basic Control Perimeter

Calculate the punching shear stress at basic control perimeter

(vED) = 𝛽VED /u1 x d

𝛽 = 1.15 (internal columns)

d = 213mm

Column Perimeter (u1) = 2(C1 + C2) + 4πd

Column Perimeter (u1) = 2(300 + 300) + 4 x 3.142 x 213

Column Perimeter (u1) = 3876.98mm

(vED) = (1.15 x 326.93)/ (3876.98 x 213)

vED = 0.46 N/mm²

 

Calculate the shear capacity without shear reinforcement

vRdc  = {0.12K(100ρLfck)1/3} ≥ vmin 

K =    (1 +√200/d)    ≤   2.0

K =    (1 +√200/213)  = 1.97

 

ρL   =  √ρLx. ρLy    ≤        0.02

ρL = Asl/bwd    ; ρL = Asl/bwd

ρly = (718) / (1000 × 217) = 0.0034

ρlx = (718) / (1000 × 209) = 0.0034

ρL   =  √0.0034 . 0.0034

ρL = 0.0034

 

vRdc  = {0.12 x 1.97 (100 x 0.0034 x 25)1/3} ≥ vmin 

vRdc = 0.4 N/mm2

 

vmin = {0.035K3/2fck1/2}

vmin = 0.035 x 1.97³/2 x 251/2

vmin = 0.48 N/mm2

Since vRdc (0.4N/mm2) < vmin (0.48 N/mm2); hence vRdc = 0.48 N/mm2

Since vED < vRdc  then no punching shear reinforcement is required.

 

At this point since no shear reinforcement is required at the first column perimeter, then no further design is required, and the section is sufficient. However, for the sake of learning we shall reduce the thickness and effective depth of slab to 200 and 163 respectively so that the section becomes insufficient, and we can then proceed to design for shear reinforcement.

If we go through the calculation all over again with d = 113, then vED and vRdc becomes:

vED = 0.7N/mm²;  vRdc = 0.49N/mm²

 

Punching Shear Reinforcement Design

Calculate the perimeter (Uout) beyond which shear reinforcement is not required

Uout  =  𝛽 vED/(VRdc x d)

Uout  =  (1.15 x 326.93 x 10³)/(0.49 x 163)

Uout = 4659.9

 

Calculate the distance of ( Uout) from the column face

  aout=( Uout – 2(2C1 + 2C2))/2π

  aout = (4659.9 – 2(300 + 300))/2 x 3.142

  aout = 550.598mm

 

Detailing consideration for the shear reinforcement

The farthest perimeter of shear reinforcement to the column should not be greater than ( aout  – 1.5 d) from the column face.

(550.598 – 1.5 d) = 306mm

The distance between the first shear reinforcement perimeter and the loaded area should be between 0.3d and 0.5d. So, let’s take the position of the first shear reinforcement perimeter to be 0.4d

0.4d = 0.4 x 163 = 65.2

Let’s take it as 65

This means at least 2 perimeters of shear reinforcement with a spacing not exceeding 0.75d (122mm) should be placed between the distances of 65mm and 306mm from the column face.

Let’s position the outermost perimeter of shear reinforcement be 300mm

The next perimeter should be at most 0.75d (122mm) from the last so let us place it at 120mm from the outermost which corresponds to 180mm from the column face.

There needs to be another perimeter between 0.3d and 0.5d from the column face. So, let’s place another shear reinforcement at 65mm from the column face. This corresponds with a distance of 115 from the second perimeter.

In summary, we have three shear perimeters, and they are 65mm, 180mm, and 300mm from the face of the column. They are detailed as shown in the end of this article.

 

Calculate the Area of Shear Reinforcement

 

The area of shear reinforcement required for resisting punching shear is given by the expression:

Asw ≥ (VEd – 0.75VRd,c)sru1/(1.5fywd,ef)

fywd,ef = 250 + 0.25d ≤ fywd

fywd,ef  = 250 + 0.25 x 163 ≤

fywd,ef = 290.75MPa

Asw ≥ (0.7 – 0.75 x 0.49)122 x 3876.98/(1.5 x 290.75)

Asw =  309mm2

 

Calculate the number of reinforcements in each perimeter

Tangential spacing between links is 1.5d = 1.5 x 163 = 244.5mm

For first perimeter

                Distance to column face = 65mm

Perimeter of first ring = column perimeter + 8 x 65 = 1200 + 8 x 65 = 1720mm

No of shear links in perimeter = perimeter/tangential spacing

Take the tangential spacing to be 240mm rather than 244.5mm

No of links = 1720/240 = 7

For second perimeter

                Distance to column face = 180mm

Perimeter of second ring = column perimeter + 8 x 180 = 1200 + 8 x 180 = 2640mm

No of shear links in perimeter = perimeter/tangential spacing

No of links = 2640/240 = 11

 

For third perimeter.

                Radius = 300

                Perimeter of third ring = column perimeter + 8 x 300 = 1200 + 8 x 300 = 3600mm

                No of shear links in perimeter = perimeter/tangential spacing

No of links = 3600/240 = 15

 

The area of single 10mm rebar is 78.55mm2. If you multiply this area by the number of rebars required in each perimeter then you will have 562mm2, 864mm2, 1178mm2. This area is greater than the required area of 309mm2 so 10mm rebar should be used as shear links

 

Detailing

Punching Shear links leg arrange in radial direction
Punching Shear links leg arrange in radial direction

 

 

Arrangement of punching shear reinforcement on plan
Arrangement of punching shear reinforcement on plan

Author: Amuletola Rasheed

You can reach Amuletola Rasheed via amuletola@fppengineering.com

View all posts by Amuletola Rasheed >